Při práci je třeba je dobré být koncentrovaný, věnovat se soustředěně jen jedné činnosti a nechat si tříštit pozornost okolím, ruchy a zejména nejen v IT přítomnými notifikacemi.
Je to již více let, kdy se opustilo od pojmu „multitasking“. Nevím proč, ale žilo se v představě, že je dobré umět řešit více úkolů a čiností naráz. Zjistilo se to, co už Modří vědí, že to prostě a jednoduše nefunguje.
Lidský mozek je adaptován kvalitně vykonávat pouze jednu činnost koncentrovaně. Je známé, že střídání koncentrace mezi více úkoly mozek více unavuje. Rychleji se dostavuje únava, klesá pracovní výkonnost a člověk se tak nějak přistihne, že dělá vše a přitom nic pořádně.
Hledal jsem spousta řešení, jak si snížit nutnost přepínat pozornost a jak se věnovat koncentrovaně jen jedné činnosti. A než svoje super hustý tajemství sdělím, tak menší odbočení, kde si povíme například co jsou….
Notifikace zvukové
– v běžný pracovní den přijme můj telefon kolem 2500 různých notifikací. Jsou to maily, sociální sítě a zejména monitoring serverů z datacentra. Každá aktivita musí přece být notifikována 🙂
Notifikace grafické
– grafické notifikace jsou ruku v ruce se zvukovými notifikacemi.Každý zvuk je doplněn textovou informací, co se přesně děje a co je od tebe třeba.
HomeOffice a jeho úskalí
– homeoffice je způsob pracovní činosti, po kterém všichni velice touží, dokud v něm trvale nejsou. Představa manažerů je taková, že jejich podřízený si bere homeoffice jen proto, aby nemusel pracovat a měl doma čas si uvařit, vyplet záhon, uvařit si oběd a následně si po něm intenzívně schrupnout. Jasný, někdy to tak je, ale buďme k sobě férový. Toto nejde stále, přece jen by se poznal snížený pracovní výkon, pracovní efektivnost. No a pokud by se nepoznalo, tak pak je něco špatně.
Při práci z domu si jasně nastav pravidla své práce se svým partnerem, který taky pracuje doma. Ujasněte si, že není možné aby jeden z partnerů při pracovní přestávce začal luxovat, vytírat ti podlahu v místnosti a připomínal ti, že máš nakoupit v Lídlu.. To, že má on chvíli oraz neznamená, že tě musí rušit.
Sladké tajemství
v několika málo bodech.
– vypni si co nejvíce notifikací na svém pracovním notebooku. Určitě půjde zcela vypnout zvukové notifikace a určitě můžeš utlumit grafické notifikace.
– pokud používáš sociální sítě v záložkách svého prohlížeče, tak si ztlum jejich notifikaci. V Chrome to provedeš přes pravé myšítko, volba „mute“.
– pokud chceš být krutopřísný a nemáš potřebu si různě nastavit level ztlumení notifikací, tak si prostě na notebooku vypni zvuk. Ups, a máš klid 🙂
– každý novější telefon umí nastavit DND režim. V něm si můžeš nastavit kontakty, které jsou při volání z režimu DND vyloučeny a tedy se ti dovolají i v DND. V systému Android je možné si kontakty vložit mezi “ oblíbené“ (i když nejsou…). Oblíbené kontakty se ti dovolají ihned. Také je možné si nastavit, aby zběsile opakovaně volající kontakt se ti dovolal po několikátém volání. Osobně tuto volbu mám zakázanou.
– buď na sebe přísný a svoji pracovní dobu si rozděl na úseky. Můžeš k tomu použít Google kalendář. Naplánuj si tedy pracovní blok, zvol takový jaký potřebujes. V jednom bloku můžeš pracovat plně koncentrovaně na jednu jedinou činnost. V druhém typu bloku můžeš pracovat méně koncentrovaně, dělit si pracovní čas na kratší pracovní useky. V tomto bloku měj činnosti rutinní, nad nimi nemusíš být hluboce koncentrovaný.
– hele, nejsi stroj. Když citíš, že to nejde, tak si dej krátkou pauzu. Většinou stačí pár minut myslet na něco jinýho než je tvůj Excel sheet pro šéfa.
– pokud při práci rád posloucháš hudbu, tak ji neposlouchej ze zařízení, na kterém pracuješ 🙂
A teď konečně to sladké tajemství !!!
Hele, žádnej zázrak. Používám druhej mobil a z něj si pouštím do sluchátek hudbu :))
– jen je ten druhý mobil kompletně offline.
– hudbu mám v něm staženou. Pokud používáš placené hudební programy, tak snad většina z nich při placeném programu umožňuje stáhnout hudbu a mít ji offline.
– druhý mobil s hudbou je dobrý na procházku, ranní běh a nebo třebas kolo. Odpočineš si od všudepřítomných notifikací.
– Pokud by se přesto něco zásadního dělo, tak na první mobil se ti i přes DND dá dovolat. Máš jej u sebe a můžeš promptně zareagovat a zachránit svět.
Třeba ti tento způsob nebude vyhovovat. Pokud ne, tak si najdi svůj způsob. Když už člověk musí pracovat, tak je smyslemm aby jeho práce byla koncentrovaná a efektivní. Nikoliv nedodělanej multitasking.